Starenje i zdravlje i sigurnost na radu

Worker

2: Zdrava radna mjesta za sve starosne skupine

Starenje i zdravlje i sigurnost na radu

Pravo na sigurno i zdravo radno okružje

Vaše je pravo da možete raditi na zdravom i sigurnom radnom mjestu bez da vas diskriminiraju zbog vaše dobi, spola ili invalidnosti  (pročitaj više). Vaš poslodavac ima zakonsku obvezu u skladu sa okvirnim Zakonom o radu procijeniti  sigurnosne i zdravstvene rizike i, ako je potrebno, prilagoditi rad za pojedinca, vodeći računa o njegovim promijenjenim sposobnostima kako je propisano Zakonom o zaštiti na radu te detaljno posebnim propisom Pravilnikom o izradi procjene rizika.

To znači da u procjeni rizika treba uzeti u obzir neke promjene funkcionalne sposobnosti koje su povezane sa starenjem i rješavati ih kroz popravne mjere na radu.

Starenje i

Procjena rizika je korak u procesu upravljanja rizicima sigurnosti i zdravlja na radu koji omogućuje utvrđivanje potencijalnih rizika i opasnosti kojima radnici mogu biti izloženi i odlučivanje o zaštitnim i preventivnim mjerama koje treba provesti. To je dinamičan proces koji organizacijama omogućuje uspostavu proaktivne politike za upravljanje  rizicima na radu.  (Izvor)

Sljedeće opasnosti, među ostalim, zahtijevaju posebnu pažnju zbog promjena funkcionalnih sposobnosti uzrokovanih starenjem.

  • ergonomske opasnosti, kao što su ponavljajući pokreti, manualno rukovanje, nespretni, neugodni položaji, statični položaji;
  • smjenski rad;
  • vruća, hladna ili bučna radna okruženja, vibracije; i
  • rad na visini.

Saznajte više o procjeni rizika ovdje kako je detaljno posebnim propisom Pravilnikom o izradi procjene rizika.

Prilagodbe na radnom mjestu

Na temelju rezultata procjene rizika, možda će biti potrebne prilagodbe na radnom mjestu tako da zahtjevi posla bolje odgovaraju promijenjenim sposobnostima i zdravstvenom stanju.

Primjeri prilagodbe uključuju:

  • prilagodbu postojeće opreme ili nabavku nove opreme za otklanjanje ili smanjenje ručnog rukovanja, ponavljajućih i snažnih pokreta i nepovoljnih položaja;
  • osiguravanje podesivih radnih stanica tako da odgovaraju svim korisnicima svih dobnih skupina koje rade na njima;
  • redovito mijenjanje radnih zadataka  (rotacija): 
  • automatizaciju rutinskih ili monotonih radnih zadataka; 
  • promjenu smjena;
  • podešavanje rasvjete.

Ovdje (modul o stručnjacima zaštite na radu) možete pročitati više o tome kako promjene povezane sa starenjem mogu utjecati na funkcionalne sposobnosti radnika i kako se to može riješiti na radu.

Kako mogu pomoći stvoriti sigurno i zdravo radno mjesto? (Sljedeći odjeljak)