Dobre prakse
Mentorski sustav

Maloprodajna tvrtka zapošljava više od 600 djelatnika, od čega su 20% stariji od 57 godina. Linije za proizvodnju zahtijevaju visok stupanj specijalizacije za određeni posao, zbog čega je skupo zaposliti i educirati nove radnike. Kako bi se osigurao kontinuitet proizvodnje i smanjila fluktuacija zaposlenika, kao i da bi se izbjeglo smanjenje vrijednih vještina i iskustva, tvrtka je uvela mentorski sustav.
Tvrtka je osnovala radnu grupu za razvoj kulture jednakosti koja bi se snažno temeljila na mentorskom programu. Uz promicanje jednakosti među radnicima, mentorski program je osigurao da prijenos znanja pomogne mladim radnicima da cijene iskustvo svojih starijih kolega. Radnici svih dobi i razina stoga su bili uključeni i poticani na dijeljenje svih znanja, uključujući "prešutno znanje" stečeno dugogodišnjim iskustvom. Svi koji su uključeni u mentorstvo redovito su se sastajali s upravom kako bi bili sigurni da je program ispunio očekivanja. Otvorena komunikacija je posebno važno za poboljšanje morala radnika i uvažavanje međusobnih vještina i uloga.
Zahvaljujući ovom programu, stariji radnici izvijestili su da imaju bolje samopouzdanje s mlađim kolegama i da bolje razumiju zašto se radni zadaci ponekad dodjeljuju na temelju tjelesne sposobnosti. Ključno je da uvođenje fleksibilnog radnog vremena za starije od 55 godina nije stvorilo negativnu radnu atmosferu. Mlađi radnici osjetili su da su naučili korisne vještine od svojih starijih kolega, zbog čega su postali učinkovitiji te da im je to dalo bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života. Poboljšanje vještina u tvrtki rezultiralo je povećanom internom mobilnosti (promjene radnih uloga i odgovornosti), poboljšanim zadržavanjem radnika i osiguravanjem kontinuiteta u proizvodnim operacijama.