Miért lényeges a munkaerő idősödése a munkáltató számára?

Employer

1: Idősödés és Munka

Miért lényeges a munkaerő idősödése a munkáltató számára?

Az európai lakosság átlagéletkorának növekedése

Ahogyan az alábbi grafikonon látható, Európa lakosságának átlgéletkora folyamatosan növekszik és ez a trend a jövőben még intenzívebbé válik majd.

Medián életkor : uniós átlag 1960 és 2060 között 

A lakosság átlagéletkorának növekedése együtt jár a munkaerő átlagéletkorának növekedésével; egyre kevesebb fiatal lép be a munkaerőpiacra, míg az idősebbek aránya (55-64 éves korosztály) folyamatosan növekszik.

A munkaképes korú lakosság korösszetétele  (1990-2060)

Legfontosabb kihívások

A fentebb leírt demográfiai változások fontos kihívásokat jelentenek a gazdasági szervezetek számára, mint például:

  • Fiatal munkaerő toborzása egy szűkülő, elöregedő munkaerőpiacról;
  • A növekvő arányú idősebb és tapasztaltabb munkavállalók megtartása;
  • A munkahelyek egyénre szabása a termelékenység megőrzése érdekében; és
  • Az általános ismeretek és alapkészségek fenntartása, illetve frissítése

A különböző életkorú munkaerő előnyei

A kihívások mellett, a vegyes életkorú munkaerő számos előnyt is jelent a munkahely számára, beleértve:

  • A vegyes életkorú munkaerő segíti a szervezetet igazodni a hasonlóan vegyes fogyasztói bázishoz és a sokféle vásárlói igényekhez;
  • A sokszínűség támogatja a kreativitást és innovációt, előmozdítja a probléma megoldást és több alkalmat biztosít a generációk közötti tudás-megosztásra;
  • A vegyes életkorú munkaerővel rendelkező szervezetek jobban képesek reagálni a rohamosan változó körülményekre, mivel maximalizálják a humanerőforrás potenciáljukat; és
  • A különböző életkorú munkaerő javítja a szervezetek összteljesítményét, mivel hatékonyabban képesek megküzdeni a változó szerepekkel és feladatokkal.

A különböző generációhoz tartozók menedzselése a munkahelyen

Minden eddiginél nagyobb mértékben találhatóak különböző generációhoz tartozó emberek a munkahelyeken, mind saját tapasztalattal, meglátással, értékrenddel és ötletekkel, valamint különböző szükségletekkel és elvárásokkal. A magatartástudománnyal foglalkozó kutatók szerint az egykorú emberek csoportjában kifejlődik bizonyos közös jellemvonás a közösen megélt élmények hatására.

Tisztában kell lenni a generációk közötti különbségekkel, ahogyan az idősödés és az ezzel járó változások jobb megértése is hozzásegíti a vezetőket, hogy a legmegfelelőbben tudják hasznosítani minden generáció erősségeit és potenciálját. Azonfelül ugyanolyan fontos, hogy a vezetők tiszteletettel, elismeréssel és nagyrabecsüléssel viszonyuljanak minden korosztályhoz.

Annak érdekében, hogy megfelelően hasznosíthassák a vegyes életkorú munkaerő előnyeit, a szervezeteknek proaktív hozzáállást kell tanúsítani a kor menedzselésében, amely magában foglalhat egy humánerőforrás stratégia váltást is. Azok a szervezetek, amelyek nem értékelik az idősödő munkaerő eredményeit és nem látják szükségét, hogy reagáljanak a kihívásokra, termelékenységüket és versenyképességüket kockáztatják. 

Olvasson többet a vegyes életkorú munkaerő menedzseléséről (2. téma)

Mit kell tudnunk az öregedésről? (Következő rész)